Forum

Subiect: metode de alungat caini?

#111076

Tibi Ilyes
Postat de Tibi Ilyes
Subiect deschis de la 13 august 2014 la 05:53
Raporteaza
Salut. As vrea sa aflu voi ce metode/dispozitive folositi pentru a alunga câinii. E a doua oara când ma întâlnesc față în față cu caini ciobănești.prima oara a fost pe un drum ce străbate un câmp.am pedalat cât am putut de repede și am scăpat de el și am zis ca nu ma mai duc singur pe astfel de drumuri asa ca ieri de exemplu am pedalat doar pe sosea în drum spre lacul tarnita/cluj.când m-am întors am dat de doi caini ciobănești în mijlocul drumului.am fost nevoit sa ma opresc deoarece nu puteam sa trec de ei.efectiv nu știam ce sa fac.erau foarte fioroși.am pus bicicleta intre mine și ei și am încercat sa le vorbesc sa ii calmez.în final am scăpat de ei dar m-am speriat foarte tare.nenorocitul de cioban se afla undeva aproape de drum cu oile la păscut. Am scăpat de doua ori iar a treia oara nu vreau sa ma prindă neinarmat.
Postat de Tibi Ilyes la 13 august 2014 la 05:53
0
0
Eu la ture din astea, de obicei am un spray cu piper la mine, flacon mediu, bariera intre mine si ei e bicicleta si spray-ul.
Postat de Zsolt Cizma la 13 august 2014 la 06:21
0
0
Apa din bidon ii sperie, sau daca urli la ei ;) pana acum la mine a functionat de fiecare data
Postat de Vlad Sabau la 13 august 2014 la 07:17
0
0
Eu faza cu cainii ciobanesti o patesc cel mai des cand merg pe munte, doar ca atunci suntem vreo 15-20 de persoane si de fiecare data cand ne intalnim cu asa niste animale, ne oprim si asteptam pana incep ei sa latre si sa vina ciobanii. Uneori consider asta o pauza binemeritata.... e o varianta, desi de unul singur, slava domnului, nu am fost inca nevoit sa o incerc :)).
Postat de Daniel Moloci la 13 august 2014 la 07:21
0
0
Pai nu cred ca exista biciclist care sa nu fi avut intalniri cu caini, mai mult sau mai putin pasnice. Subscriu normal! Sunt aparate cu ultrasunete pana in 150 db, care au si laser, preturi rezonabile in jur de 50-60 lei. Sunt foarte eficiente si compacte. Normal ca am trecut.prin toate fazele gen vorbit frumos, urlat, tinut bariera bicicleta, aruncat cu pietre, injurat de morti.....tot tacamul)))).Am trecut odata cu un amic pe langa o turma de maidanezi si in dreptul lor a.folosit aparatul. S-au spart rapid potaile, si nu.stiam care e faza....deci, recomand cu incredere! Mult noroc la fentat potãile!! :)
Postat de Florin Huiet la 13 august 2014 la 07:36
0
0
Iti iei cu tine un caine si mai fioros :))
Postat de Cosmin Alex la 13 august 2014 la 07:52
0
0
Iti iei cu tine un caine si mai fioros :))
Postat de Cosmin Alex la 13 august 2014 la 07:52
0
0
daca nu vrei sa iasa urat de tot ar trebui sa iti iei vreo 5 caini fiorosi dupa tine :))))) plus ca nu cred ca poate alerga distanta si in ritmul in care mergi cu bicicleta :))
Postat de Daniel Moloci la 13 august 2014 la 08:03
0
0
Pana acum cainii de stana pe care i-am intalnit erau mai mult curiosi de mine si de amicii mei. Am folosit solutia cu oamenii pe doua siruri cu biclele pe exterior. Dar repet - nu erau pusi pe fapte mari. Ideal ar fi ca toti participantii la tura sa fie stransi cat mai compact - ei vor ataca instinctiv persoana razleata / ramasa in urma - ca fiind cea mai slaba si mai usor de prins. Si mancat. In oras am utilizat un aparat cu ultrasunete. De cateva ori a fost eficient. De alte cateva ori nu a avut efect (caini surzi?...). Si o data i-a intaratat si mai tare. Parca tot niste spray-uri ar fi mai eficiente. Doar ca trebuie sa ai grija cum bate vantul. Si desigur, sa nu fie oameni nevinovati in preajma.
Postat de Ciprian Ionescu la 13 august 2014 la 09:25
0
0
Din păcate, câinii sut un pericol permanent pentru cicliştii de pretutindeni, la România mă refer, nu la ţările civilizate. Şi aici mă refer la cicliştii, mai fricoşi să spunem, care nu se pot impune în faţa unei haite de 4 - 10 câini sau la fete, unde e şi mai rău. Nu mai zic de copii, care, săracii abia sunt un pic mai înalţi ca şi câinii. Toate motodele de mai sus funcţionează într-un anume nivel şi la anumiţi câini. Trebuie să te impui în faţa lor. Asta implică şi urlete, că fără ele nu dă bine la haită. Trebuie să înţelegeţi că ei nu sunt agresivi în mod special cu cicliştii, ci doar au simţul teritorial, îşi apără bucata de teren pe care îşi fac veacul. Ăsta e instictul lor. Chiar dacă latră la unison, de obicei liderul haitei dă tonul iar ceilalţi, oricât de mici sau mari sunt îl urmează, că e pe stilul "Facem ce face şeful". Tipic românesc. Şi câinii tot româneşti sunt. Am făcut mai multe experimente cu haitele (sunt omul experimentelor), le caut de obicei şi am contact cu ei aproape la fiecare tură. Nu există un câine care să nu latre la ciclişti, mai ales la cei care merg cu viteză sau nu sunt din satele respective prin care treceam cu bicicleta. La localnicii care merg mai lent pe bicicletă nu latră, tocmai că nu sesizează mişcarea rapidă, care li se pare lor că îi atacă. Mulţi câini latră de frică, alţii latră tot de frică şi se ascund, pe ăştia îi scoatem din schemă. Pentru restul, mai agresivi teritorial, mai folosesc o metodă testată mereu şi care dă rezultate în 80 - 90% din cazuri. Frânez brusc roata spate pană când hârşâie pe asfalt sau pietriş. Zgomotul sperie sau opreşte din fugă căinele sau haita. Am observat că este mai eficientă decât urletul meu şi am ceva plămâni :) Mai există dispozitivele cu şocuri electrice, care fac un zgomot unicat, tare şi care sperie cam tot ce e javră mioritică. Funcţionează inclusiv la animalele sălbatice. Eu am un baston cu electroşocuri pe care il iau cu mine în zonele de risc, de obicei la munte. Dar sunt aparate de mană, la 30 - 40 de lei, se găsesc peste tot, dar trebuie un permis de portarmă de autoapărare. De când merg pe bicicletă, şi am ceva zeci de ani, nu mi s-a întâmplat să fiu muşcat de vreoun câine, mai ales în mişcare, deşi v-am spus, zilnic, găsesc javre pe drum care sar la bicicletă. Presupun că atrag căţeii ca magnetul :) Oi fi eu mare şi fufos, şi pentru căţei gustos, eu ştiu :) Căştile de bicicletă şi ochelarii iar îi mai sperie şi se pornesc să urle la ciclişti, pentru că nu mai recunosc trăsăturile faciale ale omului. Am observat că dacă ies cu şapca în cap, fără cască şi ochelari, am mult mai puţine probleme cu javrele. Mi s-a întâmplat şi la un cunoscut căţel la ţară să nu mă recunoască şi să latre de nebun la mine pană când mi-am dat jos casca şi ochelarii şi şi-a revenit la simţăminte mai...căţeloase, recunoscându-mă. Metoda cu alergatul mai repede ca ei nu funcţionează, pentru că un câine aleargă mult mai repede ca bicicleta, deşi pe distanţă scurtă, mai ales pe asfalt. Dar şi picioarele sunt limitate :) Mai funcţionează metoda să te opreşti, brusc, prin metotoda "frâna bruscă" şi să te faci că iei piatra de jos. Mulţi din ei sunt alungaţi de ţigani cu metoda asta şi au învăţat că trebuie să fugă. Cel mai important lucru, chiar trebuia să-l scriu primul: câinii, ca orice animal sălbatic, funcţionează pe bază de feromoni. Dacă ţi-e frică, corpul tău emană nişte feromoni de frică care imediati sunt percepuţi de animal, care sare şi mai al naibii la tine. Totul ţine de atitudine. Ca în faţa oricărui animal sălbatic, trebuie să ţii piept şi să nu arăţi frica. Până la urmă, noi suntem superiori lor, nu invers. Este exact ca şi in cazul ursului, deşi pare ciudat, dar trebuie să-i ţii piept, dacă fugi, 100% se ia după tine, şi credeţi-mă, fuge mai al dracului ca şi calul. Trebuie să te dai mare, cum s-ar spune în faţa câinilor. Nu trebuie să pleci de la premiza, falsă, de altfel, că dacă un câine se ia după tine, te va şi muşca. Trebuie să pleci de la baza că nici un câine nu te va muşca. Gândirea pozitivă te va ajuta să treci mai bine şi mai repede de...haită. Nu-mi plac câini în mod special, dar un câine care muşcă, sau mai rău omoară, mai ales copii, TREBUIE eutanasiat. ESTE punctul meu de vedere. În primul rând, CLAR, nu au ce căuta pe strădă, liberi, gândindu-mă la copii şi fetele pe bicicletă şi nu numai care, numai curaj nu au în faţa unei haite de cîini. Mi s-a întâmplat să apăr fete care, săracele, erau aşa de speriate că nici să ţipe nu mai puteau. Asta face frica, te paralizează. Deci, tupeu, atitudine, gândire pozitivă, plămâni buni şi totul e ok. Trebuie să le arătaţi că "EU SUNT STĂPÂNUL TĂU, NU INVERS". A, era să uit. Haitele sunt mai puţin periculoase, în ansamblul lor. Cîinii se strâng în haită tocmai pentru că sunt fricoşi singuri. Exact ca şi oamenii. Doar copiază modele din natură, de la oameni, nu? Când vedeţi cîini tolăniţi, nu încolăciţi, aceia sunt mai periculoşi. Aceia sar pe nepregătite la oricine crede el că îl ameninţă. Oricum, fiţi circumspecţi faţă de orice câţel. Eu animal sălbatic, în viziunea mea. Tot ceea ce se bazează pe instinct este un animal sălbatic. Doar ştiţi atâtea cazuri de câini care ţi-au omorât proprii stăpâni sau copiii acestora. Pentru că oamenii uită că un câine nu GÂNDEŞTE. El acţionează cu totul diferit decât un om. Acţionează INSTICTUAL. Frică, foame, dominare teritorială, reproducere. ATÂT......... Fără frică, cu Buddha înainte, tupeu şi stăpânire de sine..................T.J.
Postat de Teodor Jagate editat la 13 august 2014 la 10:04
0
0
Din păcate, câinii sut un pericol permanent pentru cicliştii de pretutindeni, la România mă refer, nu la ţările civilizate. Şi aici mă refer la cicliştii, mai fricoşi să spunem, care nu se pot impune în faţa unei haite de 4 - 10 câini sau la fete, unde e şi mai rău. Nu mai zic de copii, care, săracii abia sunt un pic mai înalţi ca şi câinii. Toate motodele de mai sus funcţionează într-un anume nivel şi la anumiţi câini. Trebuie să te impui în faţa lor. Asta implică şi urlete, că fără ele nu dă bine la haită. Trebuie să înţelegeţi că ei nu sunt agresivi în mod special cu cicliştii, ci doar au simţul teritorial, îşi apără bucata de teren pe care îşi fac veacul. Ăsta e instictul lor. Chiar dacă latră la unison, de obicei liderul haitei dă tonul iar ceilalţi, oricât de mici sau mari sunt îl urmează, că e pe stilul "Facem ce face şeful". Tipic românesc. Şi câinii tot româneşti sunt. Am făcut mai multe experimente cu haitele (sunt omul experimentelor), le caut de obicei şi am contact cu ei aproape la fiecare tură. Nu există un câine care să nu latre la ciclişti, mai ales la cei care merg cu viteză sau nu sunt din satele respective prin care treceam cu bicicleta. La localnicii care merg mai lent pe bicicletă nu latră, tocmai că nu sesizează mişcarea rapidă, care li se pare lor că îi atacă. Mulţi câini latră de frică, alţii latră tot de frică şi se ascund, pe ăştia îi scoatem din schemă. Pentru restul, mai agresivi teritorial, mai folosesc o metodă testată mereu şi care dă rezultate în 80 - 90% din cazuri. Frânez brusc roata spate pană când hârşâie pe asfalt sau pietriş. Zgomotul sperie sau opreşte din fugă căinele sau haita. Am observat că este mai eficientă decât urletul meu şi am ceva plămâni :) Mai există dispozitivele cu şocuri electrice, care fac un zgomot unicat, tare şi care sperie cam tot ce e javră mioritică. Funcţionează inclusiv la animalele sălbatice. Eu am un baston cu electroşocuri pe care il iau cu mine în zonele de risc, de obicei la munte. Dar sunt aparate de mană, la 30 - 40 de lei, se găsesc peste tot, dar trebuie un permis de portarmă de autoapărare. De când merg pe bicicletă, şi am ceva zeci de ani, nu mi s-a întâmplat să fiu muşcat de vreoun câine, mai ales în mişcare, deşi v-am spus, zilnic, găsesc javre pe drum care sar la bicicletă. Presupun că atrag căţeii ca magnetul :) Oi fi eu mare şi pufos, şi pentru căţei gustos, ştiu eu :) Căştile de bicicletă şi ochelarii iar îi mai sperie şi se pornesc să urle la ciclişti, pentru că nu mai recunosc trăsăturile faciale ale omului. Am observat că dacă ies cu şapca în cap, fără cască şi ochelari, am mult mai puţine probleme cu javrele. Mi s-a întâmplat şi la un cunoscut căţel la ţară să nu mă recunoască şi să latre de nebun la mine pană când mi-am dat jos casca şi ochelarii şi şi-a revenit la simţăminte mai...căţeloase, recunoscându-mă. Metoda cu alergatul mai repede ca ei nu funcţionează, pentru că un câine aleargă mult mai repede ca bicicleta, deşi pe distanţă scurtă, mai ales pe asfalt. Dar şi picioarele sunt limitate :) Mai funcţionează metoda să te opreşti, brusc, prin metotoda "frâna bruscă" şi să te faci că iei piatra de jos. Mulţi din ei sunt alungaţi de ţigani cu metoda asta şi au învăţat că trebuie să fugă. Cel mai important lucru, chiar trebuia să-l scriu primul: câinii, ca orice animal sălbatic, funcţionează pe bază de feromoni. Dacă ţi-e frică, corpul tău emană nişte feromoni de frică care imediati sunt percepuţi de animal, care sare şi mai al naibii la tine. Totul ţine de atitudine. Ca în faţa oricărui animal sălbatic, trebuie să ţii piept şi să nu arăţi frica. Până la urmă, noi suntem superiori lor, nu invers. Este exact ca şi in cazul ursului, deşi pare ciudat, dar trebuie să-i ţii piept, dacă fugi, 100% se ia după tine, şi credeţi-mă, fuge mai al dracului ca şi calul. Trebuie să te dai mare, cum s-ar spune în faţa câinilor. Nu trebuie să pleci de la premiza, falsă, de altfel, că dacă un câine se ia după tine, te va şi muşca. Trebuie să pleci de la baza că nici un câine nu te va muşca. Gândirea pozitivă te va ajuta să treci mai bine şi mai repede de...haită. Nu-mi plac câini în mod special, dar un câine care muşcă, sau mai rău omoară, mai ales copii, TREBUIE eutanasiat. ESTE punctul meu de vedere. În primul rând, CLAR, nu au ce căuta pe strădă, liberi, gândindu-mă la copii şi fetele pe bicicletă şi nu numai care, numai curaj nu au în faţa unei haite de cîini. Mi s-a întâmplat să apăr fete care, săracele, erau aşa de speriate că nici să ţipe nu mai puteau. Asta face frica, te paralizează. Deci, tupeu, atitudine, gândire pozitivă, plămâni buni şi totul e ok. Trebuie să le arătaţi că "EU SUNT STĂPÂNUL TĂU, NU INVERS". A, era să uit. Haitele sunt mai puţin periculoase, în ansamblul lor. Cîinii se strâng în haită tocmai pentru că sunt fricoşi singuri. Exact ca şi oamenii. Doar copiază modele din natură, de la oameni, nu? Când vedeţi cîini tolăniţi, nu încolăciţi, aceia sunt mai periculoşi. Aceia sar pe nepregătite la oricine crede el că îl ameninţă. Oricum, fiţi circumspecţi faţă de orice câţel. Eu animal sălbatic, în viziunea mea. Tot ceea ce se bazează pe instinct este un animal sălbatic. Doar ştiţi atâtea cazuri de câini care ţi-au omorât proprii stăpâni sau copiii acestora. Pentru că oamenii uită că un câine nu GÂNDEŞTE. El acţionează cu totul diferit decât un om. Acţionează INSTICTUAL. Frică, foame, dominare teritorială, reproducere. ATÂT......... Fără frică, cu Buddha înainte, tupeu şi stăpânire de sine..................T.J.
Postat de Teodor Jagate la 13 august 2014 la 10:04
0
0
Teodor Jagate
cu Buddha înainte, tupeu şi stăpânire de sine..................T.J.
Cu Buddha? Ăla de l-a muşcat cânile când era el mic? No way... Allah e mai de încredere.
Postat de Vladone Nasta la 13 august 2014 la 10:41
0
0

Ramâi conectat

Primești cele mai noi articole și știri direct pe email